NE DOZVOLITI DA ANTIFAŠIZAM BUDE PREDMET REVIZIONISTIČKIH INTERPRETACIJA PROŠLOSTI

Izložba Matice crnogorske „13. jul 1941 – godine prkosa i ponosa“ otvorena je sinoć u Plavu

Antifašizam nije samo prošlost, već i naša sadašnjost i budućnost. Naš zadatak je da se i danas borimo protiv nepravde, diskriminacije i svih oblika fašizma koji pokušavaju da naruše mir i slobodu koju su naši preci tako hrabro izborili, rekao je Nihad Canović, predsjednik Opštine Plav na otvaranju izložbe „13. jul 1941 – godine prkosa i ponosa“ koju je organizovala Matica crnogorska u saradnji sa Centrom za kulturu „Husein Bašić“.

– Zbog toga je i bitno da važne istorijske događaje afirmišemo i čuvamo od zaborava kao što smo večeras otvaranjem izložbe „13. jul 1941 – godine prkosa i ponosa“ podsjetili na dan kad su narodi Crne Gore ustali protiv okupatora, pokazujući neviđenu hrabrost i jedinstvo u borbi za slobodu – istakao je Canović.

Predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović istakao je da je u novijoj istoriji Plav, odnosno plavsko-gusinjska oblast tokom prve polovine XX vijeka bila je poprište stalnih tenzija, sukoba, masovnih ubistava i pokolja civilnog stanovništva, što je dominantno bilo generisano činjenicom da se ovaj kraj nalazio na granici tj. razmeđi suprostavljenjih država, gdje su se često prepletali politički atavizmi prošlosti.

– Tako je bilo i u II svjetskom ratu, s obzirom da su okupatori, prvo italijanski fašisti, a potom njemački nacisti za svoje potrebe angažovali različite vojne i paravojne formacije (četnike, voluntare, baliste, muslimansku miliciju), nailazeći na žestok antifašistički otpor lokalnog stanovništva, koje se, tada, prvi put, nezavisno od nacionalne ili vjerske pripadnosti, zajedno našlo, rame uz rame, u borbi za slobodu, za klasnu i nacionalnu ravnopravnost, ideal bratstva i jedinstva, što je nakon oslobođenja predstavljalo osnovu, a ujedno i zalogu, za skladan suživot žitelja Plava. Na taj način, pripadnici NOB-a iz Plava trajno su sebe ugradili i integrisali cijeli ovaj kraj u veličanstveno antifašističko nasljeđe Crne Gore – rekao je Jovović.

On je otvorio izložbu uz duboki pijetet prema svim znanim i neznanim poginulim pripadnicima NOB-a, i u slavu i na spomen onih 257 narodnih heroja iz Crne Gore, čiji je primjer borbe za slobodu zavrijedio trajno sjećanje naše domovine.

– Ne bi trebalo da dozvolimo da jedan od ugaonih kamena na kojima počiva savremena Crna Gora, a to je antifašizam, bude predmet revizionističkih interpretacija prošlosti, koje ne dozvoljavaju mir i spokoj svim žrtvama, već u tome traže priliku za povratak mračnih ideologija i projekata, zbog čega trebamo pružiti odlučan odgovor tim političkim snagama, noseći se idealima Trinaestojulskog ustanka 1941. godine – rekao je Jovović.

Matica crnogorska je ovom prigodom poklonila biblioteci Centra za kulturu „Husein Bašić“ svoja izdanja, koja je u ime institucije – domaćina primio direktor Vladimir Knežević. Program je moderirao književnik i publicista Božidar Proročić. Izložba je bila dio manifestacije „Dani borovnice“.

Foto: Opština Plav/Vuk Raičević