
Program obilježavanja 25 godina od pokretanja časopisa „Matica“ održan je sinoć u Matici crnogorskoj. U „Matici“ je, zaključno sa stotim brojem, svoje radove objavilo oko 580 autora iz Crne Gore i inostranstva koji su zastupljeni sa preko 1800 priloga na više od 47.000 strana. Analiza bibliografske građe u Bibliografiji koju je uradila Nada Drašković ovim povodom pokazuje da je najviše radova u dosadašnjem periodu objavljeno iz oblasti društvenih nauka. Ukupan tiraž do sada objavljenih brojeva je 57.800 primjeraka.
Urednik prvih 100 brojeva, Marko Špadijer, istakao je da je stvorena sinergija časopisa i Matice crnogorske.
– Programi Matice crnogorske su uređivačka platforma Časopisa, a on je doprinio njenoj vidjivosti u javnosti. Časopis je okupio značajan crnogorski stvaralački potencijal. Pokazao je postojanost i trajnost. Četvrt vijeka nije, za naše prilike, kratak period kontinuiranog izlaženja neke periodične publikacije. Časopis „Matica“ već sada spada u ekskluzivan broj crnogorskih časopisa sa tolikim „stažom“, a tek je na kraju početka – rekao je Špadijer.
On je zahvalio saradnicima i donatorima koji su tokom četvrt vijeka izlazili u susret redakciji čak i onda kad su materijalne prilike bile nepovoljne. Inicirao je i da se 28. janur, dan kada je 2000. godine na sjednici Upravnog odbora donesena odluka da se pokrene i imenovana Redakcija ubuduće obilježava kao dan časopisa „Matica“.
Član Savjeta „Matice“ Novica Samardžić podsjetio je na predvečerje pokretanja časopisa.
– Borba za slobodnog pojedinca i slobodni narod, duh tolerancije i otpor nasilju, preispitivanje nasljeđa i osvjetljavanje s pozicije novih saznanja i afirmisanje principa ljudskosti – bio je nesputan vidokrug za sve spremne da šire granice spoznaje, razbijaju stereotipe i iluziju o zauvijek datim rješenjima, ne povlađuju trendovima i ne gube iz vida neophodnost opreza i sumnje – rekao je Samardžić i dodao da je Špadijer bio „najvatreniji zagovornik, pokretač i realizator časopisa“, a njegova „desna ruka i duša redakcije, sekretar, neumorni organizator svih redakcijskih poslova“ Danka Barović.
Na promociji je govorio još jedan član Savjeta časopisa, politikolog i profesor Dragutin Lalović, povjerenik Matice crnogorske za Hrvatsku, koji je istakao da časopis traži da izađete izvan granica Matice crnogorske i da ih širite, a ne samo da budete instrument njenog Programa, koliko god on bio pametan, ambiciozan i argumentovan.
– Nakon niza godina Crna Gora se nalazi u situaciji da više nema providensijalnih osoba iza kojih bi trebalo praviti sljedbe i koje su uvijek iznimno ugrožavale demokratsku bit Crne Gore, drugim riječima kolektivnu samosvijest njenih građana. Sada je to demokracija koja ovisi o samim građanima i ta demokracija vam se očigledno ne sviđa. Naravno da vam se ne sviđa. Demokracija se liječi demokracijom, a između ostalog i vrhunskim časopisima kao što je „Matica“. U demokratskom ambijentu u kome je bitka između crnogorske i srpske ideje, časopis „Matica“ ima nezamjenjivo mjesto, a u njoj je to imao i Marko Špadijer, kao i njegov nasljednik Dragan Radulović.
Obilježavanje 25 godina časopisa „Matica“ uveličale su i predstavnice filatelističkog tima Pošte Crne Gore Aleksandra Perović i Aleksandra Božović koje su realizovale posebnu markicu i koverat prvog dana posvećenu časopisu.
– Marka je ambasador zemlje iz koje dolaze, pa se nadamo da će i ovo naše izdanje širom svijeta pronositi priču o časopisu „Matica“ – rekla je Perović.
Novi urednik časopisa „Matica“ Dragan Radulović istakao je da je 25 godina i 100 brojeva kontinuiranog izlaženja časopisa podvig kojim bi mogle da se pohvale i bogatije kulture nego što je crnogorska.
– Časopis „Matica“ je učestvovao u kreiranju politike i strategije Matice crnogorske i sa toliko tekstova, saradnika iz Crne Gore i inostranstva predstavlja nešto grandiozno, značajno i što se mene tiče ovi ljudi s kojima sarađujem neće mi dozvoliti da nešto pokvarim – rekao je Radulović.

Imajući u vidu naš kolektivni mentalitet u Crnoj Gori, gdje se nešto uvijek relativno lako pokrene ili osnuje, a još prije razgradi ili uništi, jubilej 100. broja „Matice“ je pokazatelj da u konkretnom slučaju nije bilo amaterizma, od koncepta do realizacije, tako da ovaj časopis čini aktivnu legitimaciju u savremenom crnogorskom izdavaštvu, rekao je Ivan Jovović, predsjednik Matice crnogorske.
– Zahvaljujući iskustvu i predanom radu na svakom broju časopisa njegovog glavnog i odgovornog urednika Marka Špadijera, danas možemo, bez bilo kakvog prigodničarskog pristupa, objektivno saopštiti da objavljeni brojevi Matice predstavljaju vrijednu zaostavštinu u crnogorskoj kulturi i nauci, s obzirom da su između korica na toliko naslova i stranica anticipirani tokovi i projekcije prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Crne Gore, mada je u bibliografiji ovog časopisa obuhvaćena i šira tematika, koja je po procjenama uredništva bila u funkciji spoznaje nepoznatih ili manje poznatih fenomena kod crnogorske čitalačke publike. To je ujedno potvrda da časopis nije samo bio usmjeren prema stručnoj nego i široj javnosti, pri čemu treba ukazati na činjenicu da se u kontinuitetu bavio sadržajima od interesa za naše iseljeništvo, prije svega, onaj dio sa prostora nekadašnje Jugoslavije, o čemu svjedoči veliki broj saradnika ovog časopisa sa pomenutog područja – rekao je Jovović i apostrofirao da „gotovo nema ličnosti iz društvenog života Crne Gore, odnosno intelektualca koji za proteklih četvrt vijeka nije objavio članak u ovom časopisu.“
– Večerašnja promocija jubilarnog broja je istovremeno prilika da ukažem da je ovo prvi časopis u Crnoj Gori koji je započeo objavljivanje članaka kako u štampanoj tako i u elektronskoj formi na crnogorskom jeziku, prevashodno na jotovanoj verziji, što je bila intencija uprave Matice crnogorske, čim su za to stvorene pretpostavke. Takva percepcija crnogorskog jezika je, nažalost, i do danas ostala u manjini, iz razloga što se do danas iz raznih političkih i lingvističkih krugova unutar i izvan Crne Gore normiranje na jotovanoj verziji proglašava za anahronizam, pa čak i za crnogorski nacionalizam. Crnogorski jezik je danas pravna i faktička realnost, uprkos i javnim i latentnim pritiscima tzv. jezičkih čistunaca, koji iza mantre jugonostalgije, odnosno nekadašnjeg srpsko-hrvatskog jezičkog standarda, žele da crnogorskom narodu ospore temeljno ljudsko pravo, da svoj jezik nominuju i normiraju nacionalnim imenom. U ovom pogledu, Matica crnogorska nastavlja svoju misiju, da preko časopisa, kao i u ukupnoj svojoj izdavačkoj djelatnosti afirmiše i njeguje autentični iskaz crnogorskog jezika, ostavljajući mogućnost saradnicima da autonomno predlože uredništvu na kojoj od varijanti crnogorskog jezika žele da objave članak – rekao je, između ostalog, Jovović.
Na kraju programa on je Marku Špadijeru uručio i prigodnu Plaketu uz zahvalnost za njegovu posvećenost i rad „koji zaslužuje da bude verifikovan najvišim državnim priznanjem – Trinaestojulskom nagradom.“
Kompletan snimak programa obilježavanja četvrt vijeka časopisa „Matica“ dostupan je na zvaničnom Jutjub kanalu Matice crnogorske.